List motywacyjny

Kiedy poszukujemy pracy, zgłoszenie swojej kandydatury na dane stanowisko kojarzy nam się głównie ze złożeniem CV. Jest to podstawowy dokument, który większość z nas potrafi napisać. Dużo większy problem pojawia się w przypadku, kiedy należy w formie pisemnej zareklamować swoje kompetencje, przedstawić motywację do podjęcia pracy na danym stanowisku i wyjaśnić dlaczego akurat JA jestem dobrym kandydatem na to stanowisko. Chodzi o list motywacyjny, którego obecnie wymaga się rzadziej niż CV, jednak niektóre firmy oczekują go od kandydata, ubiegającego się o pracę.

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Większość osób odpowiedzi na to pytanie szuka z pomocą wyszukiwarki internetowej. Jest to podstawowy błąd, ponieważ skopiowanie gotowej treści sprawi, że nasz list prawdopodobnie zostanie wyrzucony do kosza. Pracodawca dostanie jasny sygnał, że kandydatowi brakuje motywacji, skoro wybrał drogę na skróty. Dlatego podstawową i najważniejszą zasadą jest samodzielnie napisanie listu motywacyjnego. Druga ważna zasada to użycie odpowiedniej czcionki, aby dokument był przejrzysty i czytelny. Zaleca się pisanie jednolitą czcionką, taką jak np. Book Antiqua, Times itp. Pod względem długości, list nie powinien być dłuższy niż 3/4 strony A4.

Po spełnieniu zasad technicznych przychodzi czas na zaprezentowanie swojej osoby. Rozpoczynamy od poinformowania skąd dowiedzieliśmy się o ofercie pracy – np. strona internetowa firmy, portal ogłoszeniowy itp. Następnie naszym zadaniem jest uargumentowanie, dlaczego interesuje nas praca akurat w tej firmie. Warto w tym miejscu wspomnieć np. o wiarygodności marki, która jest dla nas ważną wartością czy wykorzystywaniu przez firmę nowoczesnych rozwiązań w branży, dzięki którym będziemy mogli rozwijać się zawodowo.

Kiedy pracodawca już wie, dlaczego chcielibyśmy pracować w jego firmie, należy przekonać go również dlaczego akurat nas powinien zatrudnić, co dzięki temu zyska i jak wpłynie to na rozwój firmy. Oprócz przedstawienia kwalifikacji, warto także poinformować o doświadczeniu na tym samym lub podobnym stanowisku oraz ewentualnych osiągnięciach. Nie zaszkodzi również wspomnieć o cechach charakteru takich jak – samozaparcie, cierpliwość, zaangażowanie itp. Oczywiście, jeśli posiadamy te cechy. List motywacyjny to okazja do pokazania się od najlepszej strony, warto jednak pamiętać by nie posunąć się do przejaskrawienia czy wręcz kłamstwa.

Post Author: admin